Başlangıç » Tarih-Türk Tarihi » Uhud Savaşının Özeti

Uhud Savaşının Özeti

reklam

8 Mayıs 2011 Tarih-Türk Tarihi Yorum yapın


reklam

Uhud Savaşının Özeti-Uhud Savaşının Özeti-uhud savaşının nedenleri ve sonuçları

Uhud Muharebesi (Arapça: معركة أحد), Mart 23[kaynak belirtilmeli] 625 (3 Şevval 3 HS İslâmi takvimde) Uhud Dağı’nda yapıldı., Şu anki Arabistan’ın kuzey-batısında Medinedeki Müslümanlar ile Mekkeli Ebu Süfyan’ın ordusu arasında yapıldı.Savaşın en önemli sonuçlarından biri Hz.Hamza’nın şehit edilmesidir.

Mekke’den Medine’ye 11 Mart 625’de yürünüldü. Mekkeliler Bedir Muharebesi’ndeki kayıplarının öcünü almak için ve Hz. Muhammed’in arkasından saldırmak için yaptılar ve düzenlediler bu orduyu. Müslümanlar muharebe için hazırlıklıydı ve yakın zaman sonra iki ordu Uhud’un bayırlarında ve düzlüklerinde savaştılar.

Hz. Muhammed s.a.v., iki ordunun karşılaştığı Uhud Dağı’ndaki dar bir geçidin iki tarafına okçularını yerleştirdi. Mekkelilerin Uhud Dağı’nın etrafından dolaşarak Müslümanlara saldırma ihtimalini önlemek istiyordu. Okçularına, “Haber verilmeden yerinizi terk etmeyiniz.” emrini verdi. İki tarafın kuvvetleri Uhud Dağı eteklerinde karşılaştı. Müslümanların saldırısıyla Mekke ordusu bozguna uğradı. Bunu gören okçular, muharebenin kazanıldığını sanarak yerlerini terk etmişti ve Mekkelilerin bıraktıkları ganimetleri yağmalamaya başladılar. Bundan yararlanan Halid Bin Velid, yanındaki kuvvetlerle okçuların terk ettiği geçitten Müslümanlara saldırdı. Bu saldırı sonucu İslam ordusu güç kaybetti. Mekke ordusu da kesin bir üstünlük elde edemeyip geri döndü.

Bir önceki makalemiz olan Yaz makyajı Nasıl Yapılır İncelikleri başlıklı makalemizde makyaj nasıl yapılır, püf noktaları ve sırları hakkında bilgiler verilmektedir.

reklam

Bir Cevap Yazın

DMCA.com