Başlangıç » Ev Dekorasyonu » Banyo Ve Mutfak » Modern Mutfak Modelleri – Modern mutfak nasıl olmalı?

Modern Mutfak Modelleri – Modern mutfak nasıl olmalı?

reklam

22 Kasım 2010 Banyo Ve Mutfak Yorum yapın


reklam

Modern Mutfak Modelleri

Merhaba Arkadaşlar bu yazımızda Modern Bir Mutfak Nasıl Olmalısorusunun yanıtını bulacaksınız. Bunun dışında evlerimizde mutfak seçimi vemutfak düzenine dair ufak ipuçları bulacaksınız.

Mutfak modellerinde her bütçeye,zevke ve boyuta uygun seçenekler mevcuttur.Mutfağınızda güzel bir konsept oluşturmak için model seçimi önemlidir.Günümüzde mutfakların evin herhangi bir bölgesine birleşik yapılması çoğunlukla tercih edilen konsepttir.Bu konseptte en çok kullanılan model salon-mutfak bileşiğidir.Salon-mutfak bileşiği biraz garipsensede ortaya çok hoş tasarımlar çıkabilmektedir.

modern mutfak modelleri

Salon ve mutfağın masa veya çok kullanımlı bölmeler ile birleştirilmesi salon-mutfak bütünlüğünü güçlendirerek,kafanızda bulunan önyargıları yok etmenize yarar ve mutfağınızı gerçekten görmenizi sağlar.

modern mutfak modelleri

Mutfakta evin diğer aksesuarlarına uygun renkte malzemeler ve süsler kullanılması da görünüm için önemlidir.Tasarımda parlak renk gruplarını veya birbiri ile uyumlu, kapalı ton renkleri tercih etmek modelin yansıtılmasında büyük rol oynar.Kullanılacak renkler evde fazlaca kullanılmış renklere uygun seçilmelidir.

Örneğin koyu ton ağırlıklı bir evde kırmızı hoş durmaz. Ayrıca yemek pişirme,bulaşık yıkama gibi mutfakta yapılacak işlere gerekli alanın bırakılması mutfağın kullanışlılığını artıracaktır.Aksesuar sayısını mutfağın boyutuna göre ayarlamak,mutfakta hareketi kolaylaştırır ve yemeklerin yapım anındaki paniği azaltır.Ayrıca mutfak modellerinin fiyatları yapımda kullanılan malzemelere ve tasarımın özniteliklerine göre değişir.Ama bu düşük bütçelerle modernlik yakalanamaz demek değildir.Klasik,ucuz ama çok modern tasarımlar mevcuttur ve hergün yenileri tasarlanmaktadır.

İyi Bir Mutfak Nasıl Olmalı?

1 Mutfak yeri mümkünse evin kuzeydoğusunda olmalı. Eğer ev iki katlıysa sanılanın aksine üst katta olmalıdır. Mutfak üst katta olduğu zaman yemek kokuları ein içine dağılmadan gider.
2 Mutfak kolay servvis yapılabilmesi için yemek yenilen odaya veya salona yakın bir yerde olmalıdır.
3 Mutfağın aydınlatme ve havalandırma yönünden ideal olması için pencerelerin geniş ve ferah olması gerekir.
4 Zemin mozaik ya da mermer olmalı.
5 Mutfaktaki tezgahın duvarları fayans olmalı.
6 Mutfakta mavi rengi hakim yapın. Çünkü mavi sinekleri kaçırır.
7 Yeşil insan gözünü dinlendirir tercih edilebilir.
8 Mutfak rahatça çalışılabilir büyüklükte olmalıdır. Böyle bir mutfak çalışanını daha az yoracaktır.
9 Mutfak bacası veya davlumbazının iyi çalışması gerekir.
10 Kapı ve pencerelerin karşılıklı olması gerekir, hava ceryanı kokunun çabuk çıkmasını sağlar.
11 Mutfak yağlı boya ya da plastik boyanabilir. Ancak tavanın buharlaşmadan etkilenmemesi için mutlaka kireçle boyanması gerekir.
12 Bol dolaplı bir mutfakta çalışan rahat eder. İdeal mutfakta malzemeler duvardaki kapalı ve gömme dolaplar içinde bulunmalıdır. Ortalıkta hiç bir şey görünmemelidir. Yiyeceklerin saklanması için de ölçülerinde dolaplar olmalıdır.

mutfak hakkında – iyi bir mutfağın özellikleri – sağlıklı mutfak nasıl olur – mutfakta aydınlatma – mutfağın havalandırılması

mutfak hakkında – iyi bir mutfağın özellikleri – sağlıklı mutfak nasıl olur – mutfakta aydınlatma – mutfağın havalandırılması

En önemli ihtiyacımız olan beslenme, mutfağımızı evin en önemli unsuru yapmıştır. Düzenli bir mutfak, beslenmeye verilen önemin göstergesi, iyi beslenme ortamının temel şartıdır. Yiyecek maddelerin saklandığı, hazırlandığı, pişirildiği, mutfak araç ve gereçlerinin bulundurulduğu, kullanılmış araç ve malzemenin temizlendiği ve çeşitli ailelerde, çoğu zaman, yemek yenilen bir yer olan mutfak, evin gerçekten kalbidir.

Mutfak, yalnızca ev hanımlarının evle ilgili uğraşlarının büyük bir kesimini içinde geçirdiği bir yer değil, bütün aile fertlerinin ortaklaşa yararlandığı ve bütün aileyi etkileyen bir hayat merkezidir. Bu nitelik, mutfağın, evin diğer bölümlerine yakın ve yeterli büyüklükte olmasını, mutfak araç ve malzemelerinin rahat, kolay ve hızlı çalışma imkânı verecek şekilde özenle düzenlenmesini ve sağlık kurallarına uygun nitelikte bulundurulmasını zorunlu kılmaktadır.

Mutfakla ilgili işleri, rahat, kolay ve daha verimli olarak yapabilecek şekilde sistemleştirilmemiş, düzensiz ve uyumsuz bir mutfakta, başarılı bir yemek pişirme de güç olur.
Bugün, genellikle, mutfakları istenilen büyüklükte ve istenilen nitelikte, oturulacak evle birlikte yaptırma imkân bulunmamaktadır. Pek çok kişi satın alınmış ya da kiralanmış evlerde, mutfaktan yararlanacak olanların istek ve düşünceleri dışında hazırlanmış olan mutfakları kullanmak zorundadır. Öte yandan, satın alınabilecek hazır ve standart mutfak -donanımından da yararlanıla-bilmektedir. Ancak, bütün bu durumlar, mutfağın, ailenin ihtiyaç ve imkânları oranında, mutfak özellikleri göz önünde bulundurularak düzenlenmesine engel teşkil etmez. Ailenin hayat şartlarına göre, bütçeleri kısıtlı ya da geniş imkânlara sahip ailelerde bile, mutfağın yeterli ve kullanışlı şekilde planlanması ve hazırlanması gerekir.

Bu sebeple, elde bulunan imkânları en iyi şekilde kullanmaya yardımcı olacak bilgileri ve usulleri inceleyerek mutfağı düzenlemeli ve aile için mutfaktan en fazla yarar elde edilecek şartlan hazırlamalıdır.

MUTFAĞIMIZIN ÖZELLİKLERİ

İyi bir mutfak, rahat çalışılmasını sağlayan ölçülerle, kolayca havalandırılabilecek, iyi aydınlatılabilecek, çabuk temizleme imkânı verebilecek şekilde ve sağlık kurallarına uygun olarak planlanmalıdır. Bu özellikleri taşıyan düzenli bir mutfağın tek ve belirgin bir modeli yoktur. Bu sebeple, çeşitli düzenlemeler için, farklı planlar üzerinde durulabil-mektedir. Ancak, bu planlı incelemeden önce, mutfağın ev içindeki konumu, mutfağın biçimi ve genel yapısı üzerinde durulmasında yarar vardır.

Mutfağın evdeki yeri, mevsim özellikleri göz önünde bulundurularak tespit edilir. Yaz sıcağı ve güneş etkisi, mutfakta rahat çalışılmasını zorlaştıracağı gibi, yiyeceklerin muhafaza edilmesini de güçleştirir. Öte yandan ısıtılması zor olan mutfaklardaki çalışma güçlükleri de dikkate alınmalıdır. Bu bakımdan, mutfaklar, genellikle evlerin güney doğu cephelerinde, ısıtma sorunu olmayan evlerde ise kuzeye bakacak şekilde ev planlarına yerleştirilir. Mutfak pencerelerinin de güneydoğuya bakması gerekir. Böylece, özellikle öğle saatlerinde, mutfağın güneşten etkilenmemesi, güneş battıktan sonra da fazla soğuk olmaması sağlanır.

Mutfakların, imkânlar ölçüsünde, evin bahçesi, avlusu ya da bir balkon ile bağlantısı olmalıdır. Böyle bir yardımcı havadar alan, mutfak araç ve malzemelerinden bazılarının yerleştirilmesine ve mutfak bezlerinin kolayca kurutulabilmesine yardımcı olur. Yoldan toz gelmemesi ve fazla gürültü olmaması için mutfakların yola cephesi olmaması gerekir.
Çoğunlukla, mutfaklarda birden fazla kapı elverişli olmamakla birlikte, mümkün olduğu takdirde dışarısı ile bağlantısı olabilecek ve evin ana kapısından ayrı bir kapısı olması düşünülebilir. Eve getirilen yiyecek, içecek ve diğer mutfak araç ve malzemelerinin doğrudan mutfağa alınmasını sağlayan böyle bir servis kapısı yararlı olur. Ayrıca, mutfakta bir baca ve davlumbaz bulunmasında da yarar vardır. Davlumbaz, duman, buhar ve kokuları çekecek şekilde ocak üzerinde yer almalıdır.

Bir ev içinde mutfağın konumu üzerinde durulurken, yemek odasına yakınlığı hatta bağlantısı üzerinde de durulmalıdır. Böylece, yemek servisinin zor ve yorucu olması önlenir. Servisin kolaylaşması için, mutfak kapısının geniş ve servise elverişli olmasına da dikkat edilmelidir. Mutfağa yakın bir kiler de besinleri muhafaza etmek ve mutfak faaliyetleri için yararlı olacaktır.

AYDINLATMA VE HAVALANDIRMA

Mutfak faaliyetleri için mutlaka aydınlık ve havadar bir mutfak gereklidir. Karanlık bir mutfağın iyi kullanılabilmesi mümkün değildir. Mutfak araç ve malzemelerini iyi kullanamamak, yemekleri yakmak, tabak ya da bardakları kırmak, parmak kesmek vb. gibi iyi görememenin doğurabileceği sakıncalardan korunmak iyi aydınlatmayı gerektirir. Günün her saatinde, dolapların, tencerelerin, fırının vb. içlerini iyice görebilmenin yararı ortadadır. Mutfağın iyi aydınlatılabilmesi için iki yöntemden yararlanılır: Doğal aydınlık, suni aydınlık.
Doğal aydınlık gün ışığıdır. Gün ışığından en iyi şekilde yararlanmak için, mutfak pencerelerinin geniş olması, fazla yüksekte bulunmaması, temizleme alanının doğal aydınlığa yakın olması uygundur. Mutfak penceresine asılacak perdenin de gün ışığını engellememesi gerekir. Bu sebeple, mutfak perdeleri,açık renk ve seyrek dokulu kumaşlardan yapılmaldır.

Suni aydınlatmanın ana kaynağı elektriktir. Fazla geniş olmayan mutfaklarda tavanın ortasına asılan tek ve güçlü bir ampul yeterli olabilir. Ampul tavana yakın olmalı ve fazla sarkıtılmamalıdır. Göz kamaştırıcı, parlak ışıklarla zayıf güçlü ışıklar arasında denge sağlanmalıdır. 100 vvattan daha zayıf ampullerden kaçınılmalıdır. Bazı mutfaklarda bir tek ışık kaynağı yeterli olmayabilir. Bu gibi hallerde, ocak ya da bulaşık eviye-sini aydınlatacak bir ek tesisat düşünülebilir.
Mutfak için iyi havalandırma da büyük önem taşır. Mutfağın havası, yemek pişirme sırasında oluşan buhar, gaz, yemek kokuları, kirli kaplar, yiyecek artıkları ve çöp kokuları ile kolayca bozulur ve yalnız mutfağı değil, bütün evin havasını etkiler. Mutfak havası hiçbir zaman kirli, dumanlı, kokulu ve bozuk olmamalıdır. İyi havalandırma, yemek kokularının ve kirli havanın giderilmesi yanında, mutfağın serin kalmasını da sağlar.

Bu amaçla, pişirme merkezi üzerinde bir davlumbaz bulundurulmalı ve bacanın iyi çekip çekmediği kontrol edilmelidir. Havalandırma amacıyla mutfak penceresini bütünüyle açmak, çalışan kimsenin sağlığına zararlı bir hava akımına sebep olacağından sakıncalıdır. Bunun için pencerelerin kapalı olması, üst taraftan açılabilir olmasına dikkat edilmelidir.

Yağlı sular, kokulu sebzelerin haşlama suları eviyeye dökülmemelidir. Yemek artıkları ve bulaşık bırakılmamalıdır. Yıkayıcılar, fırçalar, bulaşık bezleri temiz tutulmalıdır. Çöp kutularının kapakları kapalı tutulmalı ve sık sık temizlenmelidir. Havalandırma güçlükleri görülüyorsa, bir aspiratör tertibatı kurulmalıdır.

alıntı (main-board.eu)

reklam

Bir Cevap Yazın

DMCA.com